שאלות נפוצותכל מה שרציתם (או לא רציתם) לשאול על היהודים המשיחיים


במשך שנים ארוכות שואלים אותי שאלות רבות על האמונה המשיחית. כאן השתדלתי לענות בצורה ישירה על השאלות הנפוצות ביותר, לענות לגופו של עניין מבלי להטות את הנושא או להלעיט בציטוטים ובפסקאות. השתדלתי גם לענות בקצרה במידת האפשר, חוץ מבשאלות המורכבות יותר.

מיהם היהודים המשיחיים?
משיחיים מאמינים שישוע מנצרת הוא המשיח. אלה מקרב המשיחיים שהם יהודים נקראים ״יהודים משיחיים״.

במה מאמינים היהודים המשיחיים? מהם עיקרי האמונה שלכם?
אנחנו מאמינים שישוע מנצרת הוא המשיח בן האלוהים. שהוא מת על הצלב כדי לשאת את חטאי העולם, כך שכל מי שמאמין בו (ורק מי שמאמין בו) יזכה לסליחת חטאים מלאה ולחיי נצח בנוכחות אלוהים. הספרים שעליהם אנחנו מסתמכים הם התנ״ך והברית החדשה בלבד.

אז כאילו, אתם מאמינים בישו?
כן. בישוע.

איך אמרת?! יהושע? ישעיהו?
ישוע. זה לא מסובך להגיד.

אז זה בעצם נצרות או משהו כזה?
אכן, רוב האנשים יחשיבו אותנו ״נוצרים״, אבל השם ״משיחיים״ הוא מדויק ומייצג הרבה יותר.

אם כן, מה ההבדל ביניכם לבין נוצרים?
לרוב העולם הנוצרי אין מכנה משותף עם עקרונות האמונה המשיחית, ולכן חשוב לנו לשמר את ההבחנה. אך למען הגילוי הנאות, אין הבדל בין האמונה המשיחית לנצרות האוונגלית. אנחנו בני אותה אמונה בדיוק. לכן ישנם אלה שיחשיבו אותנו ״נוצרים״. בכל זאת אנחנו מעדיפים להיקרא משיחיים, ממספר סיבות.


היכן אנחנו נמצאים


כמה יהודים משיחיים יש בארץ?
לא ידוע. הערכה גסה שלי היא שכ-20,000 או 25,000 לכל היותר, אך מתוכם כ-7,000 הם יהודים ״הלכתיים״ (אם אפשר לקרוא לזה כך).

אתם נקראים "עדי יהוה", נכון?
לא. אמנם יש קווי דמיון, אך ״עדי יהוה״ איננו זרם משיחי כלל.

אתם ה"יהודים למען ישו"?
לא. ״יהודים למען ישוע״ זהו ארגון משיחי להפצת האמונה. יש הרבה ארגונים כאלה, ו״יהודים למען ישוע״ הוא אחד הגדולים מביניהם, זה הכול.

אילו חגים אתם שומרים? יהודיים או נוצריים?
היהודים המשיחיים שומרים חגים יהודיים, אבל לא עצבני. שומרים בערך כמו שהישראלי הממוצע שומר אותם. יש לנו אהבה מיוחדת לליל הסדר. חשוב לציין שחגים כמו ״חג המולד״ ו״פסחא״ כלל לא נזכרים בברית החדשה.

אתם שומרים יום ראשון?
לא. יהודים משיחיים, או משיחיים דוברי עברית, נחים ביום שבת. גם אסיפות הקהילה המשיחית מתקיימות בדרך כלל בשבת. אבל משיחיים ערבים שומרים את יום ראשון ומשיחיים בחו״ל נחים ביום ראשון. בברית החדשה אין גם כל מצווה לשמור את יום ראשון במקום את יום השבת.

אז אתם שומרים שבת?
לא ממש. פשוט כמו רוב הישראלים, לא הולכים לעבודה ביום שבת (למעט רופאים ואחיות וכו׳). אין לנו בעיה, למשל, לנסוע בשבת. ישוע לימד ש״הַשַּׁבָּת נִתְּנָה בַּעֲבוּר הָאָדָם וְלֹא הָאָדָם בַּעֲבוּר הַשַּׁבָּת״.

אתם מאמינים בתורה שבעל פה? משנה, תלמוד, וכו׳?
לא. רק בתנ״ך ובברית חדשה.

מה ההבדל ביניכם לבין היהדות, למשל?
ישנם שלושה דברים עיקריים:
 1. היהדות טוענת שבסיני ניתנו שתי תורות: זו שבכתב וזו שבעל פה. המשיחיים טוענים שהתורה שבעל-פה היא המצאה של הרבנים.
 2. היהדות כבר לא רואה צורך בקורבן דם לכפרת עוונות. המשיחיים טוענים בתוקף שרק דם מכפר על עוונות.
 3. היהדות מחכה למשיח אשר יבוא. המשיחיים טוענים שהוא כבר הגיע מזמן.

אתם מאמינים בגלגול נשמות?
בכלל לא.

אתם מאמינים בעב״מים?
גם לא.

מה אתם עושים באסיפות שלכם?
שלוש פעילויות בעיקר: הלל (שירה), תפילה ולימוד. התפילות חופשיות  מהלב, לא מסידור תפילה. האסיפה עורכת כשעה וחצי, אך דבר זה משתנה מאוד. האווירה יחסית חופשית. אחרי האסיפה נהוג לבלות זמן מה יחד בשיחה חופשית עם תה וקפה וכו׳. דבר זה מכונה ״התחברות״.

אתם משרתים בצבא?
כן, יש הרבה מוטיבציה בקרב המשיחיים והם משרתים בכל היחידות בצה״ל, כולל סיירות, טיס, שייטת וכו׳.

האם אתם דת?
לא ממש. באמונה המשיחית יש הרבה חופש לעומת ״דתות״. רוב המשיחיים, למשל, סולדים מהמונח ״דת״. האמונה המשיחית גם אינה מאופיינת בתכתיבים - אין לנו הלכה ואין לנו פוסקים.

האם אתם כת?
לא. הכל די פתוח. אין לנו תורות נסתרות, לא סוגדים למנהיגי הקהילות, ולא צריכים לתת דין וחשבון על כל מעשה בחיים הפרטיים (למעט אי-מוסריות ודברים שנדרשים באופן טבעי באמונה).

אתם חובשים כיפה?
לא, למעט אחוז קטן מאוד מאיתנו. ככלל – איננו חובשי כיפה.

יש לכם קוד לבוש כלשהו?
לא. אי אפשר לזהות משיחי ברחוב לפי סממן חיצוני כלשהו. קיימת הנחיה כללית בברית החדשה לצניעות אצל נשים, אך ללא פירוט רב. לדעתי הנשים המשיחיוֹת, באופן כללי, לבושות צנוע יותר מנשים אחרות.

מהם המנהגים שלכם?
 1. טבילה. מי שמגיע לאמונה בישוע צריך להיטבל. הטבילה נעשית פעם אחת בלבד. הטבילה נעשית בדרך כלל בחוף הים, בכינרת או בירדן. לא בהתזה.
 2. סעודת האדון. קהילות משיחיות מקיימות את ״סעודת האדון״ (הנקראת גם ״בציעת הלחם״). בטקס הזה אנחנו מזכירים את מותו של ישוע באמצעות אכילת לחם ויין. אנחנו לא מאמינים שהלחם והיין נהפכים לבשר ולדם של ישוע, אלא שבאמצעותם אנחנו מזכירים את מותו. זהו טקס פשוט.
 3. אסיפות הקהילה. רוב המשיחיים משתייכים לקהילה משיחית באזור מגוריהם והולכים לאסיפות השבועיות, שזה די הגיוני.

ומהן המצוות שלכם?
 1. וְאָהַבְתָּ אֵת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ.
 2. וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ.
כל מה שתעשה או לא תעשה נגזר מאלה. דוגמה: מי שאוהב את רעהו לא ישקר לו, לא ירמה אותו, לא יתחרה בו, ולא יעלה בדעתו לבגוד עם אשתו. ומי שאוהב את אלוהים יהיה מוכן להקריב את שאיפותיו האישיות לאלוהים וייכנע לו לחלוטין. הוא גם לא יעלים מס כי הוא מכבד את הרשויות ואת הסדר שאלוהים הקים.

דובר משיחי מעביר דרשה מהתנ״ך והברית החדשה


אתם שומרים תורה?
לא, איננו מגדירים את עצמנו שומרי תורה.

אתם אוכלים חזיר?
חלקנו לא נוגעים בחזיר, ולחלקנו זה לא מפריע. הגישה הכללית היא שלא זה מה שחשוב.

אם אתם מאמינים בתנ״ך, למה אתם לא שומרים תורה?
כי מי שמאמין במשיח פטור משמירת תורה. יחד עם זאת, יהודי רשאי להמשיך ולשמור תורה אם הוא רוצה בכך.

אך חשוב לזכור שבין כה וכה, אי אפשר לשמור את התורה. אתן דוגמאות:

 • בשלושת הרגלים יש לעלות לבית המקדש בירושלים (לא לבית כנסת), אך כל מי שיעלה לרגל ימצא שם מסגד ולא בית מקדש.
 • עלינו להביא קורבן אשם, קורבן חטאת, קורבן עולה וכו׳ אל המזבח, אך אין קורבנות ואין מזבח.
 • לגבי זיבות טמאות מהגוף, דם ונגעי עור שונים: רק כוהנים בבית המקדש מורשים לאבחן או לטהר אותם (לא רבנים ואפילו לא רופאים), אבל היכן מערכת הכהונה?
 • מה לגבי מלקות, סקילות, והמתות (של נואפים, למשל)? לשם כך צריכה להיות מערכת אכיפה שמאפשרת הוצאות להורג של חוטאים, וזקני עדה שמתקהלים בשער העיר, ונשיאי שבטים וכו׳.

והרשימה של הדברים שאין לנו כל אפשרות לקיימם עוד ארוכה!

צריך לקחת בחשבון שכבר אלפיים שנה אלוהים שלל מאיתנו כל אפשרות לקיים את התורה, וצריך לשאול, מדוע?

אתם הולכים לבית כנסת או לכנסייה?
אנחנו הולכים לבית קהילה (או פשוט ״קהילה״ כפי שאנו קוראים לה). ישנם בתי קהילה רבים בארץ. ישנם גם חוגי בית בבתים פרטיים. בתי הקהילה מאוד פשוטים יחסית: אולם שכור, כיסאות, מיקרופון לדובר וכמה כלי נגינה.

אז מה יש לכם, כומר? רב?
מנהיגי הקהילות נקראים רועי קהילה או זקני קהילה. אין כמרים, אין בישופים, אין ארכיבישופים, אין אפיפיור ואין נזירות.


נכון שהברית החדשה זה תנ"ך משוכתב?
לא.

הנה קישור לברית החדשה באינטרנט. בידקו ותראו: http://www.kirjasilta.net/ha-berit

אתם מאמינים במריה הקדושה?
לא. אנחנו לא מאמינים במרים (השם שלה הוא מרים). אבל אנחנו כן מאמינים בלידת הבתולין של ישוע בדרך נס. ואנחנו מאמינים שהיא המבורכת בנשים, מכיוון שהייתה לה הזכות הגדולה לשאת ברחמה את משיח ישראל. אין לנו תמונות של מרים בבית ועל מחזיק המפתחות, ולעולם איננו מתפללים אליה. מעשים כאלה נחשבים אצלנו לעבודת אלילים.

אתם מאמינים בצלב?
לא. אנחנו מאמינים בישוע. ישוע מת על הצלב. הצלב מסמל עבורנו התכחשות עצמית ומסירות טוטאלית לישוע. והצלב גם מסמל בשבילנו את המקום שבו הטיל אלוהים את העונש המר, שהגיע לנו עקב חטאינו, על הבן שלו במקום עלינו. לכן הצלב יקר לנו. אבל אנחנו לא מסתובבים עם צלבים. אפילו בבתי הקהילה המשיחיים בארץ אין צלבים, אולי כי הצלב נהפך לקמיע בדתות נוצריות שאנו מסתייגים מהן.

אבל אם אתם רואים את הסמל הבא על מכונית, סביר להניח שזהו משיחי:
האם אתם מאמינים בשילוש הקדוש? כאילו, האב, הבן ורוח הקודש?
כן.

אז אתם מאמינים בשלושה אלוהים, או באל אחד?
באל אחד, בעל שלוש אישיויות: האב, הבן (שהוא המשיחורוח הקודש. דבר זה נקרא גם ״אחדות מורכבת״. זוהי אמונה יהודית עתיקה המבוססת על התנ״ך. עם הזמן היהדות הושפעה מן האיסלאם ואימצה את אמונת הרמב״ם באל ״יחיד״, אך עקרונות הרמב"ם אינם מקראיים.

דוגמה טובה לאחדות מורכבת היא האדם עצמו, שיש לו גוף, נפש ורוח. האדם איננו גוף בלבד ללא נשמה, והוא איננו רוח המרחפת ללא גוף. יש לו כמה מרכיבים, למרות שהוא רק אדם אחד.

איך אתם יכולים להיות יהודים ולהאמין בישו? זה לא ייתכן!
עובדה.

איך אתם יכולים להאמין בדת שטבחה ביהודים ואחראית למסעות הצלב, לאינקוויזיציה, ואפילו לשואה!
החשבון הארוך של היהודים עם הנצרות איננו עם הנצרות הפרוטסטנטית ובטח לא עם הנצרות האוונגלית, שהיא זהה לאמונה המשיחית. אי אפשר לתלות את מסעות הצלב והאינקוויזיציה על הצוואר שלנו, כי גם אנחנו היינו הנרדפים במקרים האלה. קהילות משיחיות שלמות נטבחו על ידי אותן דתות נוצריות שרדפו את היהודים, ואולי אפילו יותר. זוהי אחת הסיבות לכך שאנו נמנעים משימוש בשם ״נוצרים״, כי הוא כולל גם את אלה שהתנכלו לנו. משיחיים אמיתיים (כלומר, נוצרים אוונגלים) אף פעם לא היו בצד הרודף, אלא בהרבה מקרים בצד שמבקש לעזור ליהודים ולהצילם. וכך הוא עד היום: תומכיה החזקים ביותר של ישראל הם הנוצרים האוונגלים, בארה״ב ובארצות אחרות.

והדבר נכון גם לגבי השואה: היא אמנם נעשתה על ידי אוכלוסייה שנחשבת ״נוצרית״, אך משיחיים (נוצרים-אוונגלים) לא לקחו חלק בזוועות האלה. להיפך, משיחיים רבים סיכנו את עצמם בהצלת יהודים ואפילו מצאו עצמם במחנות ריכוז והשמדה. יתרה מכך, יהודים משיחיים נלקחו גם הם למחנות ריכוז והשמדה.

היחיד שאיננו יכולים להתנער ממנו לגמרי, לצערנו, הוא מרטין לותר מהמאה ה-16. הוא היה משיחי-פרוטסטנטי חשוב, אך גם אנטישמי מובהק ומשפיע מאוד. נציין רק שהוא רדף לא רק יהודים אלא גם משיחיים כמונו (אוונגלים ובפטיסטים) כי סירבנו להטביל תינוקות, ולכן גם לנו יש בעיה איתו.

אבל בשורה התחתונה: אי אפשר להאשים משיחיים בדברים האלה, אלא להיפך.


אם ישוע הוא המשיח, איך יכול להיות שכל הרבנים דחו אותו?
אדרבא. אילו היו מקבלים אותו כולם אז הוא לא היה המשיח. בישעיהו פרק נ"ג נאמר שהוא "נבזה" (בזוי), שאנו מסתירים ממנו את פנינו ולא מחשיבים אותו. לכן אילו כל העם וההנהגה הדתית היו מקבלים אותו, הוא לא יכול היה להיות המשיח.

וחוץ מזה, ממתי אתם כל כך סומכים על הרבנים?

לא ייתכן שישוע הוא המשיח, כי המשיח אמור לכונן שלום, ואין.
נכון, המשיח צריך לכונן שלום וצדק כלל עולמיים ולמלוך על כל ישראל. השאלה היא מתי. ישנן נבואות על המשיח הסובל, וישנן נבואות על המשיח המולך בשבט ברזל. תחשבו על זה: האם הגיוני שהמשיח יקיים את כל הנבואות האלה בבת אחת? גם סובל וגם מולך? התשובה לכך היא, שבביאתו הראשונה לפני אלפיים שנה מילא ישוע את תפקיד הקורבן על החטאים. בביאתו השנייה הוא ימלוך ברוב הדר ותפארת.

חז״ל, למשל, לא ידעו איך ליישב את הנבואות הסותרות לכאורה. חלקם פיצלו את המשיח לשניים ואמרו שיש שני משיחים: אחד סובל ואחד מולך. וחלקם פתרו את הסתירה כך: ״זכו – עם ענני שמיא, לא זכו – עני רוכב על חמור״. כלומר, אם הדור ראוי למשיח, הוא יבוא עם ענני השמיים, ואם לא, אז הוא יבוא עני ורוכב על חמור. כלומר, או שהנבואה הזאת תתקיים או שהאחרת תתקיים, תלוי בתנאים. רואים שהיה לחז״ל קשה לפתור את התעלומה. אך הברית החדשה מלמדת ששתי הנבואות יתקיימו, אם כי בהפרשי זמן. לכן כל הנבואות שמדברות על מלכות המשיח שבה שׂוררים שלום וצדק שמורות לעתיד, והן יתקיימו במלואן.

האם אתם מאמינים שהכנסייה החליפה את ישראל?
לא. יש משיחיים בחו"ל שחושבים כך, לצערנו, אך רבים לא, וגם אנחנו לא. הבטחות אלוהים לישראל שרירות ותקפות.

האם זה לא נכון שהברית החדשה היא ספר אנטישמי?
לא, זה לא נכון. ספר הברית החדשה הוא ספר יהודי לכל דבר, שנכתב בתקופת בית שני על ידי יהודים. זהו ספר יפהפה ומעורר השראה, שהמוסר והאמת בוקעים ומתפרצים ממנו כמעיין המתגבר.

לפעמים מצטטים באופן סלקטיבי פסוקים ביקורתיים מהברית החדשה, כדי להוכיח שהיא כביכול אנטישמית. אך גם נביאי התנ״ך היו מלאי נבואות זעם וחורבן, לצד נבואות של נחמה (לדוגמה, אֵיכָה הָיְתָה לְזוֹנָה קִרְיָה נֶאֱמָנָה, ישעיהו א׳ 21). לכן אלה שמצטטים פסוקים ביקורתיים מהברית החדשה כדי להוכיח שהיא אנטישמית, אינם עושים זאת בתום לב. בקשו מהם לצטט גם את הפסוקים שמדברים על גאולת ישראל.

האם אתם מאמינים שהיהודים הרגו את ישו?
רוב המשיחיים יאמרו ״לא״, ושהאחריות היא על כל העולם. אך דעתי היא שהאחריות לצליבת ישוע רובצת בעיקרה עלינו, על היהודים, כעם.

אבל האנטישמים רדפו את היהודים מסיבה זו. האם זו לא עילה לאנטישמיות?
לא. מאז ומתמיד היו לעמים שונים סיבות לרדוף את היהודים ולנסות להכחיד אותנו. המן הרשע, למשל, תכנן להכחיד את כל היהודים ביום אחד, הרבה לפני שישוע הופיע על במת ההיסטוריה. בגרמניה הנאצית ראו ביהודים גזע נחות שאשם בקריסת כלכלתם. היום שונאים אותנו בגלל הסבל שהכיבוש גורם, לטענתם, לפלשתינים. כך שתמיד היו ויהיו סיבות, והן משתנות.

לכן גם אם חלקנו חושבים שהאחריות רובצת על היהודים בחלקה או בעיקרה, אנחנו לא אנטישמים, חס וחלילה, אלא להיפך – ציונים. משיחיים מתגייסים לכל היחידות בצה״ל (אני, למשל, עשיתי מארבים בלבנון). חיילים משיחיים גם נפצעו ונהרגו במבצע צוק איתן ובמבצעים אחרים. וגם אותנו מקומם כשמשמיצים את ישראל בתקשורת העולמית ומאיימים בחרמות.

עם זאת, העובדה הכואבת נותרת בעינה, שישוע היה איש צדיק שנצלב על לא עוול בכפו. הצליבה שהוא עבר הייתה נוראית! ומנהיגי עמנו היו אלה שדרשו בתוקף את צליבתו מהרומאים. לכן, לדעתי, אנחנו כעם צריכים לקחת אחריות על המעשה. עלינו להכיר בישוע סופית כבאחד משלנו, להפסיק לדחות אותו, ולגלות חרטה עמוקה על מה שנעשה לו.

גם חיילים משיחיים נלחמו בצוק איתן

מהו יחסכם לקהילת הלהט״ב?
אנחנו נגד יחסים הומוסקסואליים. למעשה אנחנו נגד כל גילוי של חוסר ריסון מיני ומתירנות מינית. אנחנו נגד כל יחסי מין לפני הנישואין, ואפילו לא מעודדים סתם "חברויות" לפני נישואין שהן לא למטרות נישואין. אנחנו נגד הפלות בטירוף, נגד ניאוף (בגידה), נגד גירושין, והרבה מאיתנו נגד נישואים שניים מכל סיבה למעט התאלמנות. אפילו מחשבות לא טהורות נחשבות לחטא אצלנו. הדבר היחיד שמקובל עלינו הוא יחסים מיניים בין בעל ואשה נשואים, כפי שייעד אלוהים, ולא שום דבר אחר.

יחד עם זאת, אם אדם חוזר בו ממעשיו ומאמין בישוע, הוא יקבל מחילה מלאה מאלוהים על כל מה שעשה ויתקבל באהבה אל תוך הקהילה, לא משנה מה הרקע שלו ומה הוא עשה.

מה עם שוויון מגדרי?
אין. אמנם קיים שוויון ערכי בין המינים, כלומר, גברים ונשים שווים בערכם לפני אלוהים. אך שוויון בתפקידים ובאחריות – כלל וכלל לא. הקהילות כמעט כולן מונהגות בידי גברים, ונשים אינן מלמדות בהן. הנשים גם מונחות בברית החדשה להיכנע לבעליהן. אך יש לציין שאין בקהילות עזרת גברים ועזרת נשים. כולם יושבים יחד ושרים יחד. נשים גם משתתפות בתפילות הציבוריות ברוב הקהילות. לנשים גם מותר ללמד קבוצות נשים, או ילדים.

האם מותר לכם לצפות בטלוויזיה?
כן, אבל לחלק מהמשיחיים אין טלוויזיה בשביל למנוע חשיפה לתכנים לא הולמים, וגם כי הדבר יכול לפגוע בהווי המשפחתי.

אתם מיסיונרים?
לא, אבל חלק מחברי הקהילה הם מיסיונרים, כלומר מאמינים שמועסקים בהפצת האמונה או בתפקיד בקהילה, בתשלום. יחד עם זאת גם נכון לומר שהמשיחיים באופן כללי רוצים שכולם יאמינו בישוע. לכן, במובן מסוים, כולנו מיסיונרים.

אני מאמין ב"איש איש באמונתו יחיה". אני נגד לנסות לשכנע אנשים להאמין במשהו אחר, או לומר להם שמה שאתה מאמין בו טוב יותר ממה שהם מאמינים בו.
שיבושם לך. אנחנו מאמינים שהמסר שלנו חשוב ולכן אנחנו נחושים לספרו לכולם.

אני נגד דת. דתות רק מביאות מלחמות.
דבר זה אינו נכון מכמה בחינות. דווקא שתי מלחמות העולם הגדולות, הראשונה והשנייה, לא היו על רקע דתי כלל. רוסיה, למשל, הייתה המעצמה הראשונה שחרתה על דגלה את האתאיזם, ודווקא היא אחראית להרג ולסבל הגדולים ביותר.

ומצד שני, פעמים רבות הדת אחראית למעשי חסד, כמו הקמת בתי חולים, בתי ספר ומוסדות השכלה בארצות שבהן לא יודעים קרוא וכתוב, וכך פותחת בפני אנשים הזדמנויות בחיים. לכן הטיעון שהדת מביאה רק מלחמות אינו מדויק.

שכל אחד יאמין מה שהוא רוצה, רק בלי להיות קיצוני. אני נגד קיצוניות.
בעולם שבו כל מיני קיצוניים מבקשים להרוג, הטענה מובנת. אבל קחו בחשבון שגם רבים מנביאי ישראל נחשבו לקיצוניים מאוסים, למרות שהיו אנשי מוסר ואמת.

הקיצוניות אצל המשיחיים, למשל, עוררה אותם לחרף את נפשם ולבשר במקומות נידחים בעולם ובארצות קומוניסטיות ומוסלמיות שבהן היה הדבר אסור. התוצאה הייתה ששבטים נטשו את המנהגים האליליים המתועבים ואת המוסר הירוד שבהם היו שרויים, והחלו לקרוא תנ״ך ולעבוד את אלוהי האמת; או מוסלמים רבים שהפסיקו לשנוא את ישראל והחלו לאהוב את היהודים. כך שהתוצאות יכולות להיות גם טובות.

האם אתם מנסים להמיר יהודים לנצרות?
אנחנו רוצים שכולם, לרבות יהודים, יאמינו בישוע. אין פה "המרות". היהודים המשיחיים עדיין רשומים כיהודים, מזדהים כיהודים ונימולים כיהודים.

האם זה נכון שאתם מטבילים ילדים לנצרות?
לא. אם ילד גדל במשפחה משיחית, קורה שהוא מבקש להיטבל מיוזמתו, ובמקרים מסוימים הוריו נעתרים לו גם אם אינו בגיר. אני, למשל, ביקשתי מהוריי להיטבל בגיל 11. הסיפורים האלה שאנחנו מטבילים ילדים יהודים לנצרות אינם אמת. על כך נאמר בהגדה ״אין אנו מטבילין אפילו פעם אחת״...

אתם מקבלים כסף על כל יהודי שהומר לנצרות ונטבל, נכון?
לא. אלה עלילות של ארגונים אנטי-משיחיים.

מי הראש שלכם? הוא נמצא בירושלים, נכון?
לא. אחד המאפיינים שלנו הוא שאין לנו היררכיה, אין לנו ״רב ראשי״ ואין לנו ״מרכז״. הרב היחיד מבחינתנו הוא ישוע המשיח, וחוץ ממנו – כלום. כל קהילה משיחית היא עצמאית, אך מקיימת קשר עם קהילות משיחיות אחרות בארץ ובעולם.

למה אתם תמיד אומרים "ישוע" ולא ישו?
כי זה השם שלו. השם לקוח מהתנ״ך (נחמיה ז׳ 7). אנחנו נמנעים מהשם ״ישו״ כי זהו שם גנאי שהדביקו לו הרבנים, כאילו מדובר בראשי תיבות ל״יימח שמו וזכרו״. אתם הייתם רוצים שיקראו ככה למי שאתם מאמינים בו?

בסדר, אז איך אתם יודעים שישוע הוא המשיח?

 1. אנחנו מאמינים שישוע הוא המשיח בזכות נבואות שהתגשמו. מנובא שהמשיח יהיה צאצא של דוד המלך (שמואל ב׳ ז׳ 12-16), שיבוא לפני חורבן בית המקדש השני (דניאל ט׳ 24-27), ייוולד בבית לחם (מיכה ה׳ 2), ייוולד בדרך נס לעלמה (כלומר בתולה, ישעיהו ז׳ 14), יבוא לירושלים רכוב על חמור (זכריה ט׳ 9), ויסבול וימות בעד חטאי העם (ישעיהו נ״ג, תהילים כ״ב). ישוע הגשים את כל אלה ונבואות רבות אחרות.
 2. אנחנו מאמינים שישוע הוא המשיח בזכות הנסים שהוא עשה. הנסים שעשה ישוע היו מעל ומעבר לכל מה שהכירו בתולדות עם ישראל ובכלל. למעשה, נסיו הביכו את ההנהגה הדתית בזמנו, כיוון שבד בבד הוא הטיח ברבנים ביקורת נוקבת. אך הם לא יכלו להתכחש לנסים שעשה. מסיבה זו העלילו עליו עלילות, שחלקן מתועדות בכתבים היהודיים עד היום, כאילו כוחו הושג בדרכי מרמה ובכישופים. דבר אחד אנחנו יודעים לבטח: הוא אכן עשה את הנסים המיוחסים לו, כי גם אויביו הגדולים מודים בכך. לכן צריך אדם לשפוט בעצמו, האם ישוע היה שקרן ורמאי שעשה שימוש בכישופים, או שמא הוא אכן מי שטען להיות – המשיח ובן האלוהים. לאור תורתו הנשגבת (נקודה הבאה) קשה להאמין לטענות שהוטחו בו.
 3. אנחנו מאמינים שישוע הוא המשיח בזכות תורתו ואופיו הנשגבים. פשוט קיראו את הברית החדשה, במיוחד את ארבע הבשורות (הספרים הראשונים), ונסו להתרשם מאופיו של ישוע. האם מדובר בשקרן, או באדם שאומר את האמת הכואבת בכל מצב? האם מדובר במתחנחן שמנשק ידי רבנים כדי לקבל מהם גיבוי, או במי שלא מעלים עין מצביעות ולא נושא פנים לאיש? קיראו את תורתו על אהבת אויבים, הפניית הלחי השנייה, סליחה, נתינה לאחר; קיראו על דרישותיו לטוהר המחשבות ועל איסוריו החמורים לגבי גירושין; ומצד שני, על רחמנותו הרבה למנודים כמו זונות ומוכסים; קיראו את תורתו הזכה והמוסרית, לצד טענותיו הברורות לבלעדיוּת, והתרשמו: האם הוא מתחזה? משוגע? או שמא הוא באמת משיח ישראל?


אם ארצה לבקר בקהילה משיחית, לאיזו מהן כדאי ללכת?
אם אתם רוצים סתם לבקר בקהילה משיחית בשביל לראות איך מתנהלת אסיפה, אולי כדאי ללכת לאחת הקהילות הגדולות והמבוססות יותר. אם מישהו שם יהיה חברותי ויתעניין מי אתם, אימרו שאתם לא מאמינים אבל רציתם לבקר ולהתרשם. זה בסדר. מיצאו מקום איפשהו, רצוי מאחורה, ושבו. כך תוכלו לצפות במה שקורה ואפילו לצאת בקלות אם תרצו. כשקמים לשיר, קומו. כשיושבים שוב, שבו. תוכלו גם לנסוע לקהילה בעיר שאינכם גרים בה. לגבי לבוש: עדיף לא לבוא בחצאית מיני וגופייה, אבל חוץ מזה אין צורך להקפיד יותר מדי על הלבוש. אנחנו לא דוסים.

רשימה של קהילות שאפשר לבקר בהן נמצאת בקישור הזה. וכמובן, נשמח שתבקרו בקהילה משיחית נהריה!
 
שלכם,

מיכאל נסים,
יהודי משיחי